4.08.2014

9. Kamionna


Sporo czasu minęło od ostatniego takiego wpisu. Nie znaczy to jednak, że nic nie było zwiedzane, wręcz przeciwnie - sporo się działo i za bardzo nie było czasu, by to opisać.

Dzisiaj opiszę pokrótce pałac w Kamionnej.





















Dostać się do samego pałacu nie jest trudno. Otaczają go zabudowania gospodarcze, w które do dziś są zamieszkane, gorzej - o wiele jest z samym zabytkiem. 

Został zbudowany prawdopodobnie w 1571 roku, jako murowana siedziba rozbudowana być może dla Konrada von Seidlitz w dwór nawodny. Przebudowa nastąpiła w latach około 1740-44 przez architekta Krzysztofa Hacknera z Wrocławia dla barona Franciszka Aleksandra Augusta Kalckreuth i jego żony Marii Elżbiety ur. Schmerhowsky von Lidkowitz. Założono nowe dachy mansardowe, zmieniono elewacje oraz rozkład wnętrz i ich wystrój.

W latach 1768-1850 - rozebrano skrzydło pd. i wsch., a pozostałe po nich piwnice nakryto płaskim dachem. W 1850 zamurowano arkady od dziedzińca. W 2 poł. XIX w. - nowy dach nad skrzydłem półn. W roku 1935 - odnowienie tynków.
  •  w skrzydle zach. trzy otwory drzwiowe barokowe (1740-44) ujęte w półkolumny, zamknięte łukiem koszowym z kluczem; portal główny (1740-44) z otworem wejściowym zamkniętym łukiem koszowym z maszkaronem w kluczu, ujęty dwiema hermami z półpostaciami atlantów;
  • zabudowania gospodarcze obok pałacu z 1 poł. XIX w. oraz dawna oficyna dworska, parterowa, prostokątna, jednotraktowa;














Pałac uległ zniszczeniu w 1945 roku i do dziś znajduje się w opłakanym stanie. Aż dziw bierze, że zachowane są jeszcze niektóre detale. Miejmy nadzieję, że uda się go jeszcze odratować.

2 komentarze:

  1. Nomido, skąd Ty bierzesz te plany architektoniczne? Gugiel czy jakieś bardziej wykwalifikowane strony?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Gugiel w większości i skany z książek (bibliografia w osobnej zakładce) ;)

      Usuń